Am plecat la 4 dimineața, înspre vama de la Negotin. Am trecut prin localitatea Gogoșu: deși încă dimineață, am observat că străzile acestui sat poartă nume de scriitori (parcă al tuturor).
Am oprit pentru o gură de cafea, în marginea unei păduri. Am făcut această fotografie aproape suprarealistă, a unui peisaj despre care nu ai crede că este mioritic, din cauza efectelor prezenței Dunării.
![](https://blog.revistaderecenzii.com/wp-content/uploads/2023/08/1692255310434-576x1024.jpeg)
Podul peste care am trecut părea ieșit din cărțile de istorie, din mâna lui Apolodor:
![](https://blog.revistaderecenzii.com/wp-content/uploads/2023/08/1692255319128-576x1024.jpeg)
![](https://blog.revistaderecenzii.com/wp-content/uploads/2023/08/1692255335681-576x1024.jpeg)