Din exercițiile postate, veți analiza toate substantivele, din punct de vedere sintactic – morfologic (adică, funcția sintactică trebuie menționată la început);
-veți sublinia cu două linii predicatul, iar cu una, subiectul. Acolo unde subiectul e inclus sau subînțeles, puneți deasupra predicatului „i.” (pentru inclus) sau „s.” (pentru subînțeles). Aștept oricând rezolvările, aici. Termen: o săptămână! Dacă le finalizați mai devreme, mi le expediați. Eu voi insista / voi discuta cu voi chestiunile de subtilitate.
![](https://blog.revistaderecenzii.com/wp-content/uploads/2020/10/fcf5fa9e-0ce7-4600-8527-490e59b91a9c.jpg)
![](https://blog.revistaderecenzii.com/wp-content/uploads/2020/10/e02ce733-3120-4ff3-9c31-07ec78d262fb.jpg)
![](https://blog.revistaderecenzii.com/wp-content/uploads/2020/10/c8f3ecf3-98af-4998-85da-bfa7b6c2a0d2.jpg)
![](https://blog.revistaderecenzii.com/wp-content/uploads/2020/10/129521e2-74f9-4118-89f2-2196f54d2001.jpg)
![](https://blog.revistaderecenzii.com/wp-content/uploads/2020/10/995f534e-cdd5-425e-8bce-65f94070b063.jpg)